Czapki do sauny coraz popularniejsze. Do czego one służą?

Jeszcze niedawno w odpowiedzi na hasło czapka na saunę można było usłyszeć przede wszystkim zaskoczenie i pytania, do czego służy czapka w saunie, skoro jest tam gorąco i wilgotno, a czapka ma chronić przed niskimi temperaturami? Niektórzy wciąż twierdzą, że to zbędne akcesorium, jednak faktem jest, że pozwala ono znacząco poszerzyć listę prozdrowotnych – i nie tylko – właściwości, które można wynieść z korzystania z sauny. O czym mowa?

Czapka na saunę – po co i jakie niesie ze sobą korzyści?

Odpowiedzi na to pytanie jest wiele: przede wszystkim jednak najważniejszą funkcją czapki na saunę jest ochrona głowy przed przegrzaniem, które może spowodować wysoka temperatura w pomieszczeniu.

Ochrona przed przegrzaniem

Zgodnie z prawami fizyki najwyższe warstwy powietrza są najcieplejsze, dlatego głowa jest szczególnie narażona na niechciane efekty korzystania z sauny, takie jak przegrzanie. Może ono skutkować takimi dolegliwościami jak zawroty głowy czy nawet omdlenia, a w nieco bardziej skrajnych przypadkach bóle w piersiach i przyspieszone bicie serca. Dlatego warto mieć na uwadze, że czapki do sauny, choć niepozorne, mogą uratować od nieprzyjemnych czy wręcz niebezpiecznych konsekwencji zbyt wysokiej temperatury.

Ochrona włosów

Jeśli dbasz o swoje włosy, z pewnością zwracasz uwagę na to, by nie suszyć ich gorącym powietrzem suszarki i nie wystawiać latem bezpośrednio na słońce – temperatura panująca w saunie jest czynnikiem, który może powodować ich suchość i zwiększoną łamliwość. Czapka do sauny świetnie chroni włosy na całej ich długości, a także cebulki oraz skórę głowy przed potencjalnymi uszkodzeniami, które grożą szczególnie podczas korzystania z sauny suchej.

Wygoda

Częstą wątpliwością przed zakupem jest pozornie proste pytanie o czapki do sauny – po co je stosować, skoro można znaleźć teoretycznie bardziej dostępne alternatywy, takie jak ręczniki czy turbany? Odpowiedzią jest wygoda – jeśli wybierasz się do sauny, by się maksymalnie zrelaksować, po co martwić się spadającym ręcznikiem, skoro można mieć wygodną, stabilną i przeznaczoną bezpośrednio do celu ochrony głowy i włosów w saunie czapkę?

Jak wyglądają czapki do sauny?

Co jest tak wyjątkowego w czapkach na saunę, że warto zwrócić na nie uwagę? Najczęściej są wykonane z filcu, który może mieć różną grubość, w zależności od decyzji producenta, jednak niezależnie od tego pozostaje jednym z najlepszych izolatorów termicznych. Oprócz tego na rynku zdarzają się czapki do sauny z innych naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna, są jednak zdecydowanie mniej popularne niż te filcowe. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest wyjątkowa odporność filcu na rozciąganie i nasiąkanie, co ma duże znaczenie w przypadku saun, szczególnie parowych.

Czy warto zainwestować w czapkę do sauny?

Jeśli kiedykolwiek po wizycie w saunie nie czułeś się najlepiej lub bolała cię głowa, zakup czapki powinien być obowiązkowy przed kolejną wizytą. Jest to też najlepsze rozwiązanie dla wszystkich osób, które mają problemy ze skórą głowy lub zwyczajnie lubią dbać o włosy i nie chcą, by prozdrowotne korzyści płynące z korzystania z sauny były przysłaniane przez potencjalne uszkodzenia cebulek czy struktury włosa. Jeśli nie jesteś przekonany do inwestycji, zawsze możesz dowiedzieć się, czy twoja sauna nie wypożycza nakryć głowy, by najpierw je przetestować. Gwarantujemy jednak, że po zakupie czapki sauna będzie jeszcze przyjemniejsza!

Czy ten post był pomocny?

4 / 5. Liczba ocen: 73

Bądź pierwszym który oceni!

Zostaw komentarz