Korek ekspandowy w izolacji sauny

Izolacja termiczna w saunach ASENSO – przewagi korka ekspandowego nad wełną mineralną

Chcąc sprostać oczekiwaniom miłośników stref SPA & Wellness, należy zwracać uwagę na następujące aspekty: wygoda, poczucie luksusu, redukcja stresu oraz prozdrowotność. W ostatnim czasie pojawił się także element proekologii. Ukazuje się wiele raportów przedstawiających tragiczny obraz Ziemi, co wiąże się z coraz większą liczbą zagrożonych gatunków zwierząt, jak i roślin. Niestety w bardzo dużym stopniu do tego stanu przyczyniają się ludzie. W związku z narastającym problemem powstaje wiele postaw proekologicznych ukierunkowanych na zmiany.


Postanowiliśmy przyjrzeć się naszym saunom i zastanowić nad modyfikacjami, które sprostają nowym oczekiwaniom naszych Klientów. Tak narodził się innowacyjny pomysł oparty na izolacji termicznej sauny korkiem ekspandowanym. Dzięki niemu możemy zredukować użycie wełny szklanej, która niesie ze sobą wiele negatywnych czynników.

Cel zmian wprowadzonych przy izolacji sauny

Celem podjętych działań jest wyeliminowanie wełny mineralnej, folii oraz klejów dotychczas stosowanych do izolacji saun. Korek ekspandowany jest całkowicie naturalnym i ekologicznym produktem, który powstaje z odpadów technologicznych m.in. po produkcji korków do wina z kory dębu korkowego. Nie wycina się drzew, które żyją nawet 200 lat, tylko w zrównoważony sposób zbiera korę. Dzięki temu wpływ na środowisko naturalne jest minimalny. Przemysł korkowy jest uważany za przyjazny dla środowiska. Dąbrowy z dębem korkowym dodatkowo przeciwdziałają pustynnieniu i są miejscem życia zagrożonych gatunków np. rysia iberyjskiego.

Rozdrobniony korek jest poddawany obróbce termicznej w temperaturze ok. 335˚C i pod wysokim ciśnieniem. W takich warunkach kawałki korka powiększają swoją objętość. Proces porównywany bywa do pęcznienia prażonej kukurydzy. Równocześnie z ziaren wydzielają się naturalne żywice (tzw. suberyna). Suberyna działa jak syntetyczne lepiszcze, spajając kawałki korka w całość. Nie wymaga żadnych domieszek klejących. Korek pozwoli nie tylko na wyeliminowanie wełny, przy zachowaniu lepszych parametrów sauny, ale także pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo pracy podczas produkcji i montażu oraz wykluczy problem utylizacji odpadów po remontach lub demontażach saun, ponieważ korek można poddać recyklingowi i użyć ponownie.

Wykorzystanie korka w izolacji termicznej sauny

Przeprowadzone przez nas badania wykazały istotny wpływ na poprawę współczynnika izolacji cieplnej w obrębie konstrukcji (zmniejszenie oddziaływania mostków cieplnych), poprawę wiatroszczelności, poprawę wskaźnika nasiąkliwości (niższy), poprawę wskaźnika izolacyjności akustycznej (wyższy). Konstrukcja pozwala na uzyskanie wysokiego stopnia izolacji termicznej oraz zapewnia pełne bezpieczeństwo użytkowania z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, gdyż korek ekspandowany jest naturalnym materiałem samogasnącym. Do produkcji korka nie są wykorzystywane żadne substancje chemiczne. Dzięki swojej budowie oraz procesowi ekspandowania możliwy jest jego 100% recykling. W saunie, gdzie ocieplenie wykonane jest z wełny mineralnej, rekomendowane jest, aby po 5 latach użytkowania nastąpiła wymiana warstwy izolacyjnej ze względu na stopniowe pogarszanie się właściwości. Natomiast w saunie gdzie wykorzystany będzie korek ekspandowany żywotność izolacji wynosi 50 lat, nie jest wymagana wymiana ocieplenia.


Taka izolacja korkowa to także izolacja akustyczna oraz antywibracyjna. Ze względu na brak zastosowania substancji chemicznych przy produkcji korka ekspandowanego, nie wydziela on żadnych substancji toksycznych. Korek dzięki komórkowej budowie przepuszcza parę wodę, przy jednoczesnym braku nasiąkliwości. W odróżnieniu od innych materiałów nie tworzy efektu szklarniowego w pomieszczeniach, a ponadto wysoka wilgotność powietrza nie wpływa na jego parametry techniczne. Posiada wysoką stabilność wymiarową i nieograniczoną trwałość. Korek jest również łatwoobrabialny w każdych warunkach. Podczas pożaru samoczynnie gaśnie, nie uwalnia toksyn oraz jest odporny na bakterie, grzyby, insekty oraz gryzonie.
Po przeprowadzonych testach i badaniach, zaprojektowaliśmy kabinę saunową opartą na izolacji do sauny z korka ekspandowanego, którą zgłosiliśmy do Urzędu Patentowego. Ekologia i innowacja to kolejne aspekty, które wyróżniają sauny ASENSO.

Korek ekspandowy a izolacja termiczna sauny

Rys. Katarzyna Stefaniak, Konstrukcja sauny ASENSO z izolacją z korka ekspandowanego.

Czy ten post był pomocny?

4,7 / 5. Liczba ocen: 6

Bądź pierwszym który oceni!

Zostaw komentarz