Czy sauna odchudza? Fakty i mity

Zgrabna figura to cel wielu osób. Aby go osiągnąć, część decyduje się na specjalne diety czy ćwiczenia wykonywane systematycznie na siłowni. Co ciekawe, korzystanie z sauny przez osoby pragnące zgubić zbędne kilogramy staje się też coraz bardziej popularne.

Wraz z tą rosnącą popularnością pojawiają się również różne mity dotyczące działania takich zabiegów. Jednym z najpopularniejszych jest zagadnienie: sauna a odchudzanie. Dlaczego wiele osób twierdzi, że sauna działa odchudzająco? Szybka przemiana materii wywołana gorącem i przyspieszeniem przepływu krwi i limfy bez wątpienia sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi, chociaż bezpośrednio nie przyczynia się do schudnięcia. Dlaczego więc po wyjściu z sauny możemy zaobserwować u siebie utratę wagi?

Utrata wagi po zabiegu w saunie – prawda czy mit?

Czy sauna odchudza? Wydaje się, że odpowiedź jest tutaj twierdząca. Podczas seansu w saunie możemy stracić nieco wagi naszego ciała. Jak to się dzieje? Owa utrata kilogramów, którą możemy zaobserwować każdorazowo po wyjściu z sauny, związana jest jednak przede wszystkim nie z ubytkiem kalorii, ale wody usuniętej przez skórę wraz z potem. Co za tym idzie – po uzupełnieniu płynów w naszym organizmie waga powróci do normy, czyli do wartości przed zabiegiem. A zatem, należy stwierdzić, że samo korzystanie z sauny nie wpływa znacząco na redukcję tkanki tłuszczowej.

Co ze spalaniem kalorii?

Jeżeli chodzi o spalanie kalorii w saunie, wygląda to następująco: wraz z wodą pozbywamy się toksyn oraz niewielkich ilości tłuszczy, czyli właśnie kalorii. Nie są to jednak duże wartości. Naukowcy zajmujący się badaniem wpływu sauny na spalanie kalorii zgodnie przyznają, że może być to nawet 300 kcal, jednak dopiero w przypadku seansu trwającego co najmniej godzinę.

Jaka sauna na odchudzanie byłaby najlepsza, by wspomóc proces utraty wagi? Taka, która powoduje wydzielanie jak największej ilości potu, a więc taka, w której panuje najwyższa temperatura. Sauna fińska będzie więc najlepszym wyborem w tym przypadku, ponieważ charakteryzuje się wysoką temperaturą oraz niską wilgotnością, dzięki czemu bardzo mocno stymuluje organizm i pobudza produkcję potu.

Skuteczne odchudzanie a sauna

Odpowiedzmy więc ostatecznie na pytanie, jaka jest zależność między odchudzaniem a sauną? Sam zabieg nie jest magicznym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, jednak działanie sauny może wspomagać proces w połączeniu z dietą oraz ćwiczeniami. Przyspiesza on bowiem metabolizm naszego organizmu.

Dodatkowo, zabieg w saunie działa modelująco na Twoją sylwetkę. Wysoka temperatura oraz para wodna przyczyniają się do ujędrnienia ciała, napięcia skóry. Wywołanej jest to dzięki pobudzonemu przez ciepło układowi krwionośnemu. Wraz z nim pobudzony zostaje również przepływ limfy, dzięki czemu redukujemy obrzęki (zwłaszcza obrzęki limfatyczne), co przekłada się także na redukcję cellulitu.

Warto też wspomnieć, że dzięki szybszemu krążeniu krwi, dostarczamy do naszych mięśni więcej składników odżywczych. Skutkuje to szybszą regeneracją naszego organizmu po intensywnych treningach, działa kojąco, relaksująco i wyciszająco. Pozytywne działanie sauny na skórę ma również zastosowanie w przypadku walki z uporczywym trądzikiem i innymi niedoskonałościami, a nawet w przypadku atopowego zapalenia skóry. Wydalane toksyny odblokowują bowiem zatkane gruczoły łojowe, dzięki czemu zmniejszają ilość nieestetycznych krostek i stanów zapalnych. Jak więc widać, wsparcie procesu utraty wagi nie jest jedyną zaletą korzystania z sauny!

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Liczba ocen: 5

Bądź pierwszym który oceni!

Zostaw komentarz