Sauna a soczewki kontaktowe – czy to bezpieczne?

Soczewki kontaktowe są niezwykle wygodnym rozwiązaniem na co dzień, szczególnie w obliczu wysokich i niskich temperatur na zewnątrz, opadów deszczu czy częstego uprawiania sportu. Jednak sauna to specyficzne środowisko, dlatego nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak ma się relacja sauna a soczewki kontaktowe. Można, nie można, a może występują jakieś ograniczenia? W niniejszym artykule rozprawimy się z mitami związanymi z sauną i soczewkami kontaktowymi.

Czy soczewki w saunie są bezpieczne?

Argumentów przemawiających przeciwko noszeniu soczewek kontaktowych w saunie jest kilka. Najczęściej pojawia się kwestia temperatury i obawa, że coś stanie się z materiałem pod wpływem ciepła sauny. W praktyce jednak nie jest to zazwyczaj problem – pamiętajmy, że soczewki przyjmują temperaturę naszego ciała, a więc nigdy nie nagrzeją się bardziej niż powierzchnia oka. Dlatego w temacie sauna a szkła kontaktowe punkt dotyczący wysokich temperatur jest raczej bezzasadny, szczególnie jeśli mowa o soczewkach wysokiej jakości, których materiał nie uszkadza się w umiarkowanie niesprzyjającym środowisku, jakim jest między innymi sauna. Faktem jest jednak, że pobyt w saunie może przyczynić się do wysuszenia soczewki, a co za tym idzie – dyskomfortu i pieczenia oczu. W bardzo rzadkich sytuacjach po wizycie w saunie soczewka może przesuszyć się na tyle, że przylgnie do oka, dlatego dbanie o odpowiednie nawilżenie oczu jest tu kluczowe.

Rozważając za i przeciw w temacie soczewek kontaktowych a sauny warto także zwrócić uwagę na to, że wysoka temperatura oraz poziom wilgotności (szczególnie w saunach parowych) sprzyjają rozwojowi bakterii oraz grzybów. Co to oznacza w praktyce? Rozpoczęty w ten sposób rozwój mikroorganizmów na powierzchni soczewki trudno zatrzymać, nawet odpowiednio je dezynfekując przy użyciu specjalnego płynu.

Soczewki kontaktowe a sauna – co zrobić, by zapewnić sobie komfort?

Powyższe argumenty nie oznaczają jednak, że w saunie kategorycznie nie powinno się nosić soczewek. Jeśli masz dużą wadę wzroku i bez szkieł kontaktowych możesz spowodować niebezpieczeństwo dla siebie lub innych, założenie ich jest dużo bezpieczniejsze niż nawet zmiana na okulary (oprawki mogą się bardzo mocno nagrzać, a szkła zaparować).

Dlatego aby zapewnić sobie wygodę i osiągnąć bilans na linii soczewki a sauna, wystarczy, że pokierujesz się kilkoma podstawowymi radami:

  1. Korzystaj wyłącznie z jednodniowych soczewek, które po wyjściu z sauny będziesz mógł od razu wyrzucić i zapobiec namnażaniu się mikroorganizmów. W ten sposób unikniesz niechcianych podrażnień oczu.
  2. Przed wejściem do sauny zakrop oczy kroplami przeznaczonymi do kontaktu z soczewkami, np. preparatem z kwasem hialuronowym. To składnik, który zapewnia mocne nawilżenie i – jako naturalny składnik łez – jest całkowicie bezpieczny.
  3. Również po korzystaniu z sauny (szczególnie sauny suchej) warto zakropić oczy, najlepiej już po zdjęciu soczewek, chyba że będziesz odczuwać dyskomfort podczas ich zdejmowania – wtedy użyj kropli nawilżających i odczekaj, aż zaczną działać.
  4. Korzystając z prysznica przed lub po saunie uważaj, by woda nie dostała się do oczu – nie powinna mieć kontaktu z soczewkami.
  5. Przed udaniem się do sauny sprawdź, czy jej regulamin nie zabrania noszenia soczewek.

Co jeśli dyskomfort pojawi się w trakcie korzystania z sauny?

Jeśli pomimo zastosowania się do powyższych zasad poczujesz dyskomfort związany ze szkłami kontaktowymi w saunie (np. pieczenie czy swędzenie), lepiej zrezygnuj z wizyty i udaj się zdjąć soczewki, a na przyszłość nie używaj szkieł kontaktowych i okularów lub całkowicie zrezygnuj z sauny.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Liczba ocen: 9

Bądź pierwszym który oceni!

Zostaw komentarz