Styl industrialny: co to?

Styl Industrialny – cechy charakterystyczne. Dlaczego stał się inspiracją do kolekcji saun Asenso Urban


Styl industrialny: co to jest i dlaczego każdy o nim marzy?

Z czym kojarzy się Wam styl industrialny?

Z fabrykami, z halami, produkcją, przemysłem, ale dzisiaj ma również duże znaczenie, jeżeli nie większe, w architekturze wnętrz mieszkalnych, biurowych, usługowych. W przypadku wnętrz przemysłowych styl industrialny jest wynikiem funkcji, natomiast przy projektowaniu wnętrz jest świadomym wyborem środków, akcentów, materiałów do wykreowania klimatu industrialnego, klimatu urban.


Jakie są cechy stylu industrialnego?

Czym się charakteryzuje styl industrialny?

Cechami charakterystycznymi są duże przeszklenia, wysokie pomieszczenia, niewielka ilość dekoracji, ograniczenie w zastosowaniu użytych materiałów, kolorów, które powodują optyczne powiększenie pomieszczeń. Z detali, jeżeli jest to możliwe, nieukrywanie instalacji, pokazanie konstrukcji murowanej, żelbetowej, stalowej. Industrialny styl lubi „prawdziwe” materiały takie jak metal, beton, cegła, szkło, lustro, drewno, a z kolorów biel, czerń, szarość. Oczywiście zastosowanie innych kolorów nie oznacza wykluczenia możliwości stworzenia klimatu industrialnego, możemy przecież wyobrazić sobie ścianę ze starej cegły wraz ze ścianą w kolorze bordowym z dekoracjami w kolorze czarnym lub miedzianym. Całość musi być spójna i tworzyć klimat… Urban. „Less is more”, słynne zdanie Ludwiga Mies Van der Rohe, idealnie opisuje główną z cech stylu industrialnego. Mniej znaczy więcej, mniej dodatków dla czystości przestrzeni i wydobycia jej piękna.


Dlaczego styl industrialny?

Dlaczego styl industrialny stał się inspiracją do kolekcji saun Asenso Urban?

Sauny kojarzą nam się ciepłem, drewnem, naturą. Na pierwszy rzut oka nie łączy się to z betonem, stalą i czernią, ale właśnie to spowodowało powstanie idei połącznia obu klimatów. Po to, żeby móc zaprojektować domową strefę relaksu w klimacie industrialnym z współgrającą sauną, tworzącą jedno, spójne wnętrze. Ze względu na temat przewodni – Urban – wprowadziłem 3 tonacje kolorystyczne: black, white, grey oraz dodatkową połączoną black & white, dzięki czemu możemy dopasować saunę do tonacji naszego wnętrza.


Co to jest Urban Line?

Czym dla mnie jest Urban?

To coś męskiego, kojarzącego się z przemysłem, fabryką, ale jednak kobiecego, ponieważ wprowadzamy je do wnętrza, do naszej bezpiecznej strefy. Co znaczy dla mnie Urban? Coś zimnego, materiał, faktura, surowość, ale jednak dającego ciepło, tworzącego klimat wnętrza, w którym chcemy mieszkać, spotykać się, spać, żyć.


Czym się kierowałem przy projektowaniu saun serii Urban Line??

Prostą formą, ale również formą, która podąża, łączy się z funkcją. Czystością formy, która daje lekkość, kontrastem materiałów czerń-szkło, biel-szkło, szarość-szkło, który nawiązują do charakteru Urban. Dużymi przeszkleniami, którą otwierają saunę i łączą je ze strefą relaksu.

Czy ten post był pomocny?

4,3 / 5. Liczba ocen: 7

Bądź pierwszym który oceni!

Zostaw komentarz