Zdrowotne właściwości sauny Infrared

Sauny infrared mają zastosowanie lecznicze, oczyszczają organizm, regenerują.

Czym jest infrared? Jak działa sauna na podczerwień? Dlaczego warto z niej korzystać? Odpowiadamy na te pytania w poniższym wpisie.

Sauna Infrared i jej właściwości

W saunie infrared, w odróżnieniu od tradycyjnej, gdzie źródłem ciepła jest piec,  ciepło uzyskuje się  z promienników. Sercem sauny IR są promienniki kwarcowe, które emitują energię podczerwieni. Jest ona również nazywana sauną niskotemperaturową, panuje w niej temperatura powietrza dochodząca do około 60˚C. A więc, jak często można korzystać z sauny Infrared? Dzięki wspomnianym właściowościom z takiej sauny można korzystać codziennie i przebywać w niej znacznie dłużej – nawet do 40 min. Wykorzystuje się w niej promienie podczerwone, które wnikają w głąb tkanek, powodując intensywniejsze pocenie się niż w tradycyjnej saunie. Fale podczerwone ogrzewają ciało w podobny sposób jak naturalne promienie słoneczne, zatem można powiedzieć, że w saunie korzystamy z dobroczynnego działania słońca  bez szkodliwych promieni UV. Każdy z nas wie, że słońce ma pozytywny wpływ na nasz organizm i nasze samopoczucie.

Sauna na podczerwień zalety

Wizualizacja sauny Asenso Organic

Jak działa sauna na podczerwień?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy sercem sauny infrared są promienniki kwarcowe, to one są najważniejszym punktem w saunie. Promienniki emitują fale podczerwieni o różnej długości i w zależności od tej zmiennej, nazwane są IR-A, IR-B, IR-C, które wnikają w naszą skórę.  IR-A  oznacza promieniowanie podczerwone krótkofalowe, wnikające najgłębiej do organizmu, aż do 30 mm w głąb tkanki. Przechodzi przez naskórek i skórę właściwą, aż do tkanki podskórnej. Powoduje to bardziej intensywne pocenie się i oczyszczanie organizmu z toksyn. Oznacza to, że jeżeli tkanka tłuszczowa nie jest zbyt gruba, to fala dochodzi nawet do mięśni.  IR-B  to promieniowanie średniofalowe do 5 mm i  dochodzi do skóry właściwej, IR-C to fala długa gdzie ciepło ogrzewa wierzchnią warstwę skóry. Promienie podczerwone zamieniają się w ciepło i rozgrzewają podskórną tkankę tłuszczową, mięśnie i narządy wewnętrzne.  Zasadniczą różnicą pomiędzy sauną infrared, a suchą jest energia podczerwieni, która bezpośrednio rozgrzewa ciało, a nie powietrze w pomieszczeniu. Dzięki temu kąpiele w saunie infrared nie wymagają wysokich temperatur, w związku z tym nie występuje zjawisko gorącego powietrza. Temperatura 30-60 stopni sprawia, że kąpiel nie jest tak wyczerpująca dla organizmu. Jest to  dobre rozwiązanie dla  osób, które nie mogą z różnych powodów kąpać się  w tradycyjnej saunie suchej czy mokrej, a  chcą czerpać korzyści  z dobroczynnego wpływu sauny.

Każdy seans w saunie dostarcza wiele korzyści dla naszego organizmu i samopoczucia. Można śmiało powiedzieć, że sauna Infrared ma właściwości lecznicze. Dr Lawrence Wilsonw swoim artykule poruszył tematykę terapii sauną, a w szczególności  korzystania z energii podczerwieni krótkofalowej. Terapia w saunie na podczerwień jest jedną z najefektywniejszych, najbezpieczniejszych i najtańszych metod eliminacji toksyn z organizmu, oraz walki z chorobami przewlekłymi 1. Najwięcej toksyn usuwanych z organizmu odbywa się  drogą skórną, odciążając w ten sposób nerki i wątrobę. Pocenie się podczas ćwiczeń fizycznych nie jest tak skuteczne w pozbywaniu się toksyn jak kąpiel w saunie. Spowodowane jest to tym, że ćwiczenia pobudzają układ współczulny, który hamuje wydalanie toksyn z organizmu.

Zalety sauny na podczerwień

Sauna na podczerwień polecana jest osobom z nadwagą, które chcą się pozbyć tkanki tłuszczowej 2. Grupa 20 kobiet, które ćwiczyły 3 razy w tygodniu, przez okres 4 miesięcy na rowerach stacjonarnych, poddana jednocześnie promieniowaniu podczerwonemu bliskiemu straciła o 8 cm więcej, niż grupa kobiet ćwiczących w takiej samej częstotliwości jednak bez skorzystania z promieniowania podczerwonego bliskiego. Przez pocenie się podczas 30 minutowej sesji możemy spalić nawet  900 kcal 3. Dla porównania: 30 min. pływania to utrata 300 kcal, 30 min. jazdy na rowerze – 225 kcal. Sauna infrared przyspiesza przemianę materii, a systematyczne korzystanie z kąpieli pomaga regulować masę ciała.

Wraz z redukcją masy ciała, sesje w saunie na podczerwień redukują cellulit. Z tym problemem boryka się średnio co 2 kobieta na świecie, niezależnie od wieku i masy ciała.  Cellulit to inaczej mówiąc połączenie tkanki tłuszczowej z toksynami uwięzionymi w niej, uwidacznia się w wyniku osłabienia tkanki łącznej. Promieniowanie podczerwone wspiera odbudowę tkanki łącznej i w efekcie redukcję cellulitu. Działanie podczerwieni uelastycznia skórę,  oczyszcza ją, w rezultacie sprawiając, że skóra staje się gładka i bardziej jędrna.

Sauna infrared działa korzystnie na niwelowanie bólu 4. Przeprowadzone badania z udziałem kobiet cierpiących na fibromialgię, po 3 miesiącach terapii sauną stwierdzono zmniejszenie bólu od 33% do 77%. Badanie trwało 3 miesiące, i w tym czasie kobiety korzystały z IR 3 razy w tygodniu, przy jednoczesnych ćwiczeniach w wodzie 2 razy w tygodniu. Badania zostały przeprowadzone u kobiet, gdyż stwierdzono, że częściej na tą przypadłość chorują kobiety. Skuteczność sauny na ból potwierdzają również inne badania. Pacjentów z różnymi rodzajami bólu przewlekłego podzielono na dwie grupy, pierwsza była poddana terapii poznawczo – behawioralnej, ćwiczeń i rehabilitacji, do drugiej dołączono seanse w saunach na podczerwień. W grupie która korzystała z sauny przyniosło to o wiele lepsze efekty, dwa lata po badaniu okazało się, że 77% badających było w stanie wrócić do pracy, natomiast w pierwszej grupie odsetek ten wyniósł 50%.

Specjaliści od leczenia bólu, zalecają wizyty w saunie infrared przy uśmierzaniu bólu mięśni pleców, kontuzjach, chorobach stawów. Promieniowanie podczerwone uwalnia tlenek azotu, co za tym idzie stymuluje rozkurcz mięśni gładkich doprowadzając krew do mięśni. Dodatkowo podczerwień regeneruje mięśnie, których zmęczenie zostaje zredukowane do ponad 40%. Sauna na podczerwień ma zdrowotne właściwości. Nie musimy sięgać po środki przeciwbólowe, więc korzystajmy z kąpieli w saunie IR  i cieszmy się z jej dobrodziejstwa.

Sauny Asenso, także możesz wyposażyć w promienniki kwarcowe Dr Vitae, które emitują fale IR-A, IR-B, IR-C. Dzięki takiej kombinacji nadasz saunie ASENSO dodatkowej funkcjonalności i będziesz mógł się cieszyć zarówno klasycznymi kąpielami, jak i dobroczynnym promieniowaniem IR.

Bibliografia

1. Dr Lawrence Wilson, Terapia sauną, Marzec 2014, The Center For Development http://drlwilson.com/ARTICLES/sauna_therapy.htm

2. Dr Lawrence Wilson, Dobrodziejstwo bliskiej podczerwieni, Maj 2010, The Center For Development http://drlwilson.com/ARTICLES/SAUNALITE%20NIR%20BENEFITS.htm

3. Mgr Mariusz Krełowski, Sauna- przegląd i systematyka zabiegów, Praktyczna fizjoterapia.pl”,  2019, nr 102.

4. Masuda A. et al, Psychother Psychosom. 2005;74(5):288-94., https://ktociewyleczy.pl/wiedza/leczenie/terapie-naturalne/7622-5-terapii-bolu

Czy ten post był pomocny?

4,2 / 5. Liczba ocen: 45

Bądź pierwszym który oceni!

Zostaw komentarz